Nikto z nás si nerád priznáva svoje negatívne návyky a vlastnosti. Jednou z vlastností, ktorú nemožno nazvať pozitívnou, je neschopnosť dodržať sľuby. Môžete s niečím súhlasiť, len aby ste človeka upokojili, zbavili sa ho, nevyzerali ľahostajne v jeho očiach atď. Ale ako často skutočne splníte to, čo ste niekomu sľúbili?
Zamyslite sa nad tým, je lepšie priamo odmietnuť človeku jeho žiadosť, ako súhlasiť a nechať ho v očakávaní. Falošná nádej je oveľa horšia ako priame odmietnutie. Navyše každé vaše nesplnenie sľubu negatívne ovplyvňuje vašu reputáciu a čoskoro sa z vás môže stať človek, ktorému nikto nebude dôverovať. Aby ste sa zbavili tohto negatívneho zvyku, musíte najskôr pochopiť, čo vás núti nedodržiavať slová.
Preceňujete svoje schopnosti
Najčastejšie nemôžete dodržať svoje sľuby, pretože ste na začiatku precenili svoje schopnosti. Zdalo sa vám, že dokážete ľahko zvládnuť povinnosti, ktoré vám boli pridelené, ale v určitom okamihu ste si uvedomili, že na to nemáte dostatok času, energie alebo potrebných vedomostí a zručností.
Stáva sa to, ale toto nie je dôvod nedodržať slovo. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je úprimne oznámiť, že ste precenili svoje sily. Hlavná vec je informovať osobu čo najskôr, aby za vás mohla nájsť náhradu alebo zistiť, čo s vami v tejto situácii robiť. Ak budete mlčať a v skutočnosti nemôžete poskytnúť pomoc, v ktorú osoba dúfala, veľmi ju nepotešíte.
Vaše priority sa často menia
Možno nedodržíte svoje sľuby kvôli rýchlo a často sa meniacim prioritám. Najprv človeka postavíte na prvé miesto s tým, že mu určite poskytnete potrebnú pomoc a potom si zrazu spomeniete, že na ten istý deň máte v pláne niečo iné, alebo si uvedomíte, že jednoducho nechcete plytvať svoj čas a energiu na problémy iných ľudí. Ak sa v týchto riadkoch spoznáte, musíte zaujať jasné stanovisko, aby ste nezavádzali ľudí okolo seba. Alebo aspoň nerozhadzovať svoje sľuby, je lepšie povedať „budem o tom premýšľať“, ako okamžite súhlasiť a na poslednú chvíľu všetko zrušiť.
Otáľate
Dôvodom, prečo nedodržíte svoje sľuby, môže byť dočasná strata motivácie. Slovo ste už človeku dali, no v istom momente si uvedomíte, že na nič nemáte silu a chuť. Toto je úplne bežná situácia, hlavnou vecou je nenechať svoju nečinnosť, bez vysvetlenia dôvodov. Porozprávajte sa s daným človekom a vopred ho upozornite, že by nemal počítať s vašou pomocou.
Čakáte, kým vám daná osoba pripomenie váš sľub
Na jednej strane môžete svoju neochotu dodržať slovo ospravedlniť tým, že vám ten človek nenapísal a nepripomenul sa. Všetko sa zdá byť logické, veď potrebuje vašu pomoc. Na druhej strane ste dali sľub a to už niečo znamená. Pripomeňte sa ako prvý, dáte tak človeku najavo, že ste pripravený podieľať sa na riešení jeho problémov a nebudete ho ponižovať tým, že sa vás bude niekoľkokrát pýtať, či sa vaše plány zmenili.
Pri každej príležitosti ustúpite od svojich sľubov
Dáte sľub niekomu a potom ho odmietnete pri prvej príležitosti ak niečo nejde tak, ako ste chceli. Správate sa ako rozmarné dieťa, často hľadáte výhovorky, snažíte sa zvaliť vinu na niekoho iného. Namiesto toho sa snažte pochopiť sami seba. Všetko vyššie opísané je typickým prejavom infantilizmu. A infantilizmus zasahuje nielen ľudí okolo vás, ale aj do vás samotných.
Sľubujete pod tlakom
Možno nedodržíte svoje sľuby, pretože ste ich museli sľúbiť pod tlakom niekoho iného. Napríklad, namiesto toho, aby vás niekto len požiadal o pomoc, začne manipulovať s vašou vinou alebo vám pripomína, čo pre vás naposledy urobil. Samozrejme, bude ťažké ho odmietnuť, ale je nepravdepodobné, že sa budete chcieť podieľať na riešení jeho problémov. Tlak vám berie všetku túžbu konať.