Závislosť na sociálnych sieťach je niečo, čo spája ľudí na celom svete. Žiadne kultúry ani náboženstvá nemôžu prinútiť ľudí, aby sa vzdali tejto „drogy“ 21. storočia. Stačí ísť von a vidieť, ako sa ľudia zmenili na akýchsi zombie, zahrabaných v obrazovkách smartfónov a nevšímajúc si svet okolo seba. Toto je jeden z hlavných negatívnych dopadov sociálnych sietí. Čo sa však stane, ak sa pokúsite tejto závislosti vzdať? Ako sa budete cítiť a ako sa vám zmení život?
Život mimo sociálnych sietí si začnete užívať naplno
Opýtajte sa sami seba, kedy ste naposledy v tichosti čítali knihu, pozerali film alebo trávili čas s priateľmi bez toho, aby ste aspoň každých pár minút skontrolovali sociálne siete? S najväčšou pravdepodobnosťou si to nebudete pamätať a dokonca aj teraz, keď čítate tento článok, vás pravidelne rozptyľujú upozornenia, že niekto zverejnil nový status alebo fotku.
Keďže ste odkázaní na sociálne siete, pozeráte sa na veci mimo smartfónu akoby periférnym videním, teda na pozadí. Pamätáte si podrobne na prechádzku v parku? Je to nepravdepodobné, pretože ste sa pozerali na svoj smartfón a smiali sa na vtipnom videu alebo čítali nejaký poburujúci príspevok.
Tým, že sa vzdáte tejto závislosti, uvidíte svet taký, aký v skutočnosti je. Nájdete v ňom niečo krásne, niečo zvláštne a absurdné. V každom prípade to neuvidíte len periférnym videním.
Pocítite, ako sa zmení vaše vnímanie času
Sociálne siete nás nútia žiť v rýchlejšom rytme. Mimo sociálnych sietí pôsobí všetko pomaly a nudne, pretože v skutočnosti tu nie je taká koncentrácia rôznych interakcií ako online. Práve to priťahuje väčšinu ľudí, pocit, že svet sa rúti na plné obrátky, že každú sekundu sa deje niečo dôležité. Mozog, ktorý spracováva takýto prúd informácií, tiež zrýchľuje myslenie a svet mimo online sa zdá byť v spomalenom režime.
Tým, že sa tejto závislosti vzdáte, nebudete nasávať tony obsahu, ale budete si ho dávkovať vo chvíľach, keď je to pre vás skutočne dôležité, uvedomíte si, že ste vlastne premrhali život zbytočnou zábavou a že svet nie je pomalý, ale internet ho zrýchľuje.
Stratíte stres z reakcie na obsah
Sociálne siete nie sú o pohodlnej komunikácii, ale o aktivite. Mnohí sa snažia vytŕčať z davu obsahom a snažia sa vyhovieť každému, aby získali čo najviac pozitívnych ohlasov v podobe lajkov a komentárov. Preto, aj keď si to nevšimnete, pri zverejňovaní obsahu máte podvedome strach z negatívnej reakcie a snažíte sa takéto reakcie minimalizovať.
Vzdaním sa sociálnych sietí sa síce neprestanete báť reakcie iných ľudí, no aspoň odpadne stres z online očakávaní.
Budete sa cítiť osamelo
Jednou z hlavných funkcií sociálnych sietí je komunikácia. Na rozdiel od skutočného sveta nepozná hranice, pretože sa môžete rozprávať s človekom, ktorý je od vás vzdialený tisíc kilometrov či s niekým, ktorého rodný jazyk je iný ako váš.
Po zbavení sa závislosti na sociálnych sieťach pochopíte, že sa spočiatku cítite osamelo. Je to normálne, pretože veľa ľudí prenieslo takmer všetku svoju sociálnu interakciu na internet. Zistíte, že sa nemáte s kým porozprávať. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť vrátením komunikácie do reálneho života. Dokonca môžete občas navštíviť sociálne siete, pretože tento článok nie je o úplnom odmietnutí tohto vynálezu, ale o závislosti na ňom.
Mimochodom, tento pocit osamelosti bude mať dokonca pozitívny vplyv. Faktom je, že hoci máme niečoho dostatok, nevšímame si to čo máme. Keď o to prídete tak pochopíte, čo je pre vás skutočne drahé. Vďaka pocitu osamelosti pochopíte, s kým je skutočne dôležité udržiavať kontakt.