Myslíte si, že kuna pod strechou nepredstavuje veľké nebezpečenstvo? Ste na omyle. Prítomnosť kuny v dome so sebou nesie veľké riziká. Navyše dostať kunu z jej vytvoreného brlohu je veľmi problematické. Ak žijete v mieste vyššieho výskytu kún, sústreďte sa na prevenciu a urobte všetko pre to, aby k vám kuna nezavítala. Prečo je kuna tak nebezpečná?
1. Kuna – malé, hlučné stvorenie
Na našom území sa vyskytujú dva druhy kuny. Jedna žije v lese a podľa miesta výskytu sa aj nazýva – hôrna. Druhá kuna, a to skalná, sa v minulosti nazývala aj kunou domácou. Tento názov dostala z jednoduchého dôvodu, rada sa pohybuje v blízkosti domu a ešte radšej dom navštívi. Prvé nebezpečenstvo od kuny hrozí v tom, že vás bude v noci budiť. Počas nočných prechádzok dokáže byť naozaj hlučná.
2. Kuna – likvidátor domácich zvierat
Okrem hluku spôsobuje kuna i iné škody. Kuny sa prioritne živia hlodavcami, ale niekedy si trúfnu aj na väčšie zvieratá. Na pozore sa majte, ak chováte úžitkové zvieratá. Kuna sa dostane do kurníka a rada si pochutná na sliepke i na vajciach. Existujú prípady, kedy kuny zlikvidovali nielen sliepky, ale tiež kačice.
3. Kuna – ničiteľ stavieb
Kuny sa najčastejšie usídlia pod strechou. Nie je na škodu myslieť preventívne a pod strechu umiestniť elektronický odpudzovač kún. Najúčinnejšie je zariadenie Deramax. Ide o ultrazvukový odpudzovač – plašič kún a iných hlodavcov. Pôsobí do veľkej vzdialenosti, ale ľudí a ani domácich miláčikov neruší. Deramax zaistí, že kuna sa pod strechou neusadí a nezačne ničiť izoláciu alebo káble. Zle môže dopadnú váš prijímač na internet alebo meteostanica. Kuna rozhryzie naozaj všetko vo svojom okolí.
4. Kuna – zdroj neporiadku
Kuny si pod strechou vytvoria úkryt, do ktorého nosia potravu. Ak vám pod strechou začne niečo behať a šušťať, iste tam nájdete mŕtve torzá tiel rôznych malých hlodavcov. Mršiny nielen páchnu, ale sú tiež zdrojom choroboplodných zárodkov a ochorení, ktoré sú pre človeka nebezpečné.
5. Kuna – zdroj zápachu
Kuny si pod strechu nosia mršiny a zároveň v okolí svojho brlohu vykonávajú potrebu. Vo väčšine prípadoch zvyknú chodiť na jedno miesto. Najskôr zacítite zápach a po nejakom čase moč kún presiakne z podkrovia cez strop do obytných miestností.